Mali ciałem, wysocy duchem.

16 XII 2013 r. w sali gimnastycznej Gimnazjum nr 4 w Ełku przy gorącym dopingu gospodarzy i uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 odbył się Gwiazdkowy Turniej Siatkówki chłopców klas pierwszych gimnazjum. Na parkiet wyszli drużyny z trzech województw mazowieckie, podlaskie i warmińsko-mazurskie:

1.   SWKSS Suwałki

2.   Gim Net Mońki

3.   UKS Olimp Ostrołęka

4.   UKS Herkules  Ełk

Identycznie  przedstawiała się  końcowa  kolejność zespołów  po spotkaniu systemem „każdy z każdym”.

Pierwszą rzeczą, jaka rzuciła się w oczy podczas prezentacji drużyn była  ogromna różnica w warunkach fizycznych posiadanych przez naszych reprezentantów i zawodników pozostałych zespołów (wzrost i waga). Świadomość tych dysproporcji w sposób istotny wpłynęła na zachowanie, na pewne zachowanie tych ostatnich na boisku. Ich swoboda w grze wynikała także z dużego doświadczenia jakie zdobyły podczas gry w lidze, okolicznościowych turniejach  i temu podobnych imprezach. Dla przykładu zwycięski zespół z Suwałk w ciągu ostatnich 21 dni rozegrał 19 meczów, podczas gdy nasz zespół „potykał się”’ od początku roku tylko w jednym turnieju.

Na pytanie: Co oprócz tego zawiodło w naszym zespole? trener Marcin Kohlmann odpowiedział: głównie atak wynikający z niskiego wzrostu naszych zawodników i środkowy blok, a właściwie jego brak. Podkreślił, że na parkiecie najlepiej radzili sobie: Krystian Niksa i Piotr Zujko.

Reasumując; nasi zawodnicy siatkarskie „abecadło” już opanowali. Do płynnego „czytania”  i „pisania” gry na boisku brakuje im jeszcze: większego doświadczenia, no i… wydatnej pomocy ze strony matki natury, bo ducha walki im nie brakuje.

Pełna uznania i podziwu była postawa trenera Marcina Kohlmanna, który wychodząc          z założenia, że na boisku zawodnik powinien radzić sobie sam i w ten sposób nabywać doświadczenie, mimo niekorzystnie rozwijającej się sytuacji dla jego zespołu zachowywał stoicki spokój. Swoje uwagi przekazywał tylko w czasie regulaminowych przerw.

Podczas tradycyjnej wymiany myśli trenerskiej zamykającej turniej zarówno trenerzy, sędziowie, jak i nauczyciele obserwujący ten turniej doszli do wniosku, że największym potencjałem, gwarantującym duży i szybki postęp i z tym związane wysokie wyniki w przyszłości - mimo zajętego dopiero trzeciego miejsca -dysponują zawodnicy z Ostrołęki.

Nasz zespół wystąpił w składzie: Krystian Niksa, Oskar Wyłucki, Piotr Zujko, Paweł Sternik, Bartłomiej Dołoto, Mateusz Wiśniewski, Marcin Radzaj, Patryk Wojsław, Marek Dębski, Radosław Dołżyk.