UCZNIOWSKI KLUB SPORTOWY „HERKULES”
PRZY GIMNAZJUM NR 4 W EŁKU

19-300 EŁK UL. GRODZIEŃSKA 1

tel. 087 621 13 63, e-mail g4@elk.edu.pl

SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI ZADANIA PUBLICZNEGO – Profilaktyka uzależnień

pt: Sport alternatywą wobec uzależnień

W realizacji zadania wzięło udział 25 uczniów klas pierwszych i drugich naszej szkoły zrzeszonych w UKS HERKULES przy Gimnazjum nr 4 w Ełku. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach sportowych i zajęciach teoretycznych prowadzonych przez nauczycieli wychowania fizycznego     i pedagoga szkolnego. W ramach zajęć sportowych uczniowie realizowali zajęcia w formie rekreacyjno- sportowej np. mini gry , czy ćwiczenia z wybraną zagrywką ponadto uczestniczyli   w pogadankach pokazach i urywkach filmów przedstawianych przez nauczycieli wychowania fizycznego i trenerów. Trenerzy przekazywali uczniom informacje dotyczące zachowań Fair Play   i najczęściej występujące urazy w siatkówce oraz pierwsza pomoc w przypadku takiego urazu.

Pedagog Pani Bogusława Rosołowska przeprowadziła pogadanki o następującej tematyce: „Szkodliwość używek, alkoholu, papierosów i środków odurzających”, „Jak funkcjonuje rodzina. Wspólne cele i troski”.

Pogadanki, które przeprowadziłam z uczniami pokazały, że problem wyżej wymienionych zagrożeń istnieje wśród uczniów, poinformowałam o przyczynach, skutkach i mechanizmach uzależnień oraz udzieliłam kilku rad jak ustrzec się przed uzależnieniem. Młodzież rozmawiała na temat zgubnych skutków używek, chorób wywołanych paleniem tytoniu. Uczniowie chętnie brali udział w scenkach przedstawiających zachowania asertywne. Zostały wypracowane wnioski, które dotyczyły: wartościowego spędzania czasu wolnego, pedagogizacji rodziców i uczniów, spotkań ze specjalistami na temat uzależnień, roli rodziców, którzy powinni być czujni, informować o skutkach nałogu, przede wszystkim ofiarować młodzieży ciepło, miłość i czas na rozmowę – powiedziała pedagog Bogusława Rosołowska.

Projekt zakończył się wyjazdem, w charakterze kibiców na mecz piłki siatkowej do Olsztyna Indykpol AZS Olsztyn - Transfer Bydgoszcz (21.12.2013r.)