SPRAWOZDANIE Z ZAJĘĆ „NASZE PASJE”

OSADNICTWO W EŁKU PO 1945 r. POZNAJEMY NASZE KORZENIE

 

                Pierwsze spotkanie odbyło się 4 października 2012 r.  i było wprowadzeniem do tematu, który wydał nam się trudny. Podczas każdego spotkania dużo rozmawialiśmy o naszych przodkach, a w szczególności dziadkach i pradziadkach, którzy po wojnie z różnych przyczyn zamieszkali w Ełku. Sporo miejsca poświęciliśmy również historii regionalnej, a szczególnie historii Ełku po 1945 r. Właśnie tego dotyczył projekt. Dowiedzieliśmy się, że Mazury można nazwać tyglem narodowościowym, ponieważ osadnicy żyli tu Polacy, Mazurzy, Niemcy, Ukraińcy, Białorusini. Osadnicy po wojnie przybyli na te ziemie z różnych stron Polski oraz terenów, które po wojnie zostały Polsce zabrane. Mówiliśmy dlaczego warto gromadzić i porządkować domowe archiwa (zdjęcia i różne pamiątki rodzinne) oraz pielęgnować to wszystko, co dotyczy naszych przodków, bo to kształtuje naszą tożsamość. Historia naszych dziadków i pradziadków ożyła     w opowieściach i wspomnieniach. Niektóre z nich nagraliśmy na płyty CD. Kiedyś będą dla nas cenną pamiątką. Wypełnialiśmy też przez kilka tygodni ankietę, w której pytania dotyczyły między innymi tego skąd przybyli nasi przodkowie do Ełku, czym się zajmowali, czy mają jakieś pamiątki rodzinne i czy widzimy w nich wartość, którą warto zachować od zapomnienia.

Nie było to łatwe zadanie, jednak daliśmy radę. Trzeba było się tylko trochę postarać. Uważam, że wszystkie spotkania były bardzo interesujące i dały nam dużo do myślenia np. na temat tego, czy warto dbać o swoją historię rodzinną, czy też nie.

W projekcie brało udział 5 osób z klasy I c i kilka osób z klas trzecich. Wszystkie spotkania odbywały się na terenie szkoły w każde czwartkowe popołudnie. Zajęcia prowadziła Pani Maria Konopko.

Dzięki temu projektowi mogliśmy się również bardziej zintegrować. Jednym słowem było to niezwykłe doświadczenie.

 

 

Izabela Bankiewicz klasa I c