Katalog Praw i Obowiązków Ucznia Gimnazjum
nr 4 w Ełku

 

„Człowiek jest powołany do wolności. Wolność nie oznacza prawa do samowoli. Wolność nie daje nieograniczonych przywilejów”

Jan Paweł II

 

Informator dla uczniów i rodziców

 

Rok szkolny 2008/2009

Szanowni Państwo!

Prawa człowieka są potoczną nazwą dla określenia praw i wolności człowieka. Prawa to zobowiązania państwa i wszelkiej władzy do stworzenia sytuacji umożliwiającej człowiekowi korzystanie z tego prawa. Wolności to takie sfery ludzkiego życia, w które państwo nie może i nie powinno ingerować.

Prawa człowieka mają charakter uniwersalny, tzn. przynależne są każdej jednostce we wszystkich częściach świata. Nie ma tu żadnego znaczenia rasa, narodowość, religia, język, płeć i inne czynniki.

Celem niniejszego Katalogu jest przybliżenie Wam najważniejszych wiadomości na temat praw i obowiązków ucznia, obowiązujących w Gimnazjum nr 4 w Ełku.

Katalog niniejszy opracowany został na podstawie Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności, Konwencji o Prawach Dziecka oraz Statutu Gimnazjum nr 4 w Ełku.

W oczywisty sposób Katalog nie obejmuje całej wiedzy na temat praw i obowiązków ucznia, a jedynie najistotniejsze elementy. Mam nadzieję, że publikacja przybliży Państwu przysługujące im prawa w szkole oraz prawa dzieci. Podane na ostatniej stronie adresy ułatwią zaś uzyskanie pomocy, w przypadku łamania tych praw 

Katalog Praw i Obowiązków Ucznia Gimnazjum nr 4 w Ełku opracowała Jolanta Bowżyk

Uczeń ma prawo do:

R XIII § 3 pkt 1 Statutu

 Nauki – to znaczy, że ma prawo do uczestniczenia w zajęciach lekcyjnych, pozalekcyjnych i pozaszkolnych a także do przejawiania własnej aktywności w zdobywaniu wiedzy i umiejętności przy wykorzystaniu wszystkich możliwości Gimnazjum (z pomieszczeń, obiektów i terenów szkolnych – tylko w obecności nauczyciela lub rodzica). Może również wyrażać opinie i wątpliwości dotyczące treści nauczania oraz uzyskiwać na nie wyjaśnienia i odpowiedzi.

 Informacji – to znaczy, że ma prawo do zapoznania się z programem nauczania, jego treścią, celami i stawianymi wymaganiami (zawartymi w Wewnątrzszkolnym i Przedmiotowych Systemach Oceniania) oraz ma prawo do sprawiedliwej, obiektywnej oraz jawnej oceny.

 Życia i rozwoju – oznacza to, że w przypadku ucznia ma on prawo do rozwijania zainteresowań, zdolności i talentów, a w przypadku ucznia zdolnego ma on prawo do indywidualnego toku lub programu nauki (realizacja tego prawa zależy nie tylko od możliwości finansowych szkoły, ale także od pozytywnych opinii Rady Pedagogicznej Gimnazjum i Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej

 Wolności wypowiedzi, wyrażania poglądów i opinii – to znaczy, że uczeń ma prawo wyrażania opinii dotyczących życia Gimnazjum, nie może to jednak uwłaczać niczyjej godności osobistej.

Wolności od przemocy fizycznej lub psychicznej – to oznacza, że uczeń ma prawo do opieki wychowawczej i warunków pobytu w Gimnazjum zapewniających mu bezpieczeństwo i ochronę przed wszelkimi formami przemocy fizycznej bądź psychicznej a także do życzliwego i podmiotowego traktowania przez wszystkich pracowników szkoły. Ma również prawo do poszanowania godności własnej w sprawach osobistych, rodzinnych i koleżeńskich, zachowania w tajemnicy jego problemów i spraw pozaszkolnych powierzonych w zaufaniu.

 Wolności religii i przekonań – uczeń ma prawo do wolności myśli, sumienia i wyznania, przy czym to rodzicom przysługuje prawo do ukierunkowania dziecka i opieki nad korzystaniem przez niego z przysługującej mu wolności

 Do korzystania z dóbr kultury – oznacza to, że uczeń ma prawo do organizowania działalności kulturalnej, oświatowej, sportowej i rozrywkowej zgodnie z własnymi potrzebami i możliwościami organizacyjnymi w porozumieniu z Dyrektorem Gimnazjum oraz do reprezentowania Gimnazjum we wszystkich konkursach, przeglądach, zawodach i innych imprezach.

 Odpowiedniego standardu życia – zgodnie z tym prawem uczeń może otrzymywać pomoc socjalną, która przyznawana jest zgodnie z odrębnymi przepisami.

 Ochrony zdrowia – znaczy to, że w szkole powinny być zachowane higieniczne warunki nauki a proces kształcenia powinien być zorganizowany zgodnie z zasadami higieny pracy umysłowej (między innymi tygodniowy rozkład lekcji powinien uwzględniać równomierne rozłożenie zajęć w poszczególnych dniach tygodnia oraz różnorodne zajęcia w ciągu dnia).

Uczeń ma obowiązek:

 R XIII § 3 pkt 2 Statutu

 ►        przestrzegania postanowień zawartych w Statucie Gimnazjum oraz jego załącznikach,

 ►        systematycznego i aktywnego uczestnictwa w zajęciach edukacyjnych, przygotowywania się do nich oraz właściwego zachowania w ich trakcie,

 ►        przestrzegania zasad kultury współżycia w odniesieniu do kolegów, nauczycieli, innych pracowników szkoły i osób dorosłych określonych w WSO,

 ►        wykonywania poleceń wydawanych przez wszystkich nauczycieli i pracowników obsługi,

 ►        aktywnego udziału w życiu szkoły,

 ►        dbania o schludny wygląd oraz noszenie odpowiedniego jednolitego stroju, którego wzór został określony w WSO przez Dyrektora Szkoły w porozumieniu z Radą Rodziców,

 ►        troszczenia się o mienie Gimnazjum i jego estetyczny wygląd, starania się o utrzymania czystości i porządku na terenie Gimnazjum; uczeń ma obowiązek przynoszenia obuwia zmiennego (wyłącznie miękkiego, tekstylnego na jasnej podeszwie),

 ►        usprawiedliwiania w określonym terminie i formie nieobecności na zajęciach edukacyjnych,

 ►        korzystania ze sprzętu i pomieszczeń szkolnych zgodnie z regulaminami znajdującymi się w pracowniach,

        dostosowania się do organizacji nauki w gimnazjum: uczniom zabrania się biegania po korytarzach podczas przerw międzylekcyjnych, samowolnego oddalania się z budynku Gimnazjum, samowolnego przechodzenia na obiekty sportowe,

 ►        dbania o bezpieczeństwo i zdrowie własne oraz swoich kolegów – uczniom zabrania się palenia tytoniu, picia alkoholu, używania i dystrybucji narkotyków i innych środków odurzających zarówno w Gimnazjum jak i poza nim,

 ►        przestrzegania zasad korzystania z telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych na terenie szkoły określonych w WSO,

 ►        przychodzenia do szkoły nie wcześniej niż na 10 minut przed swoją pierwszą lekcją oraz opuszczenia gimnazjum bezpośrednio po zakończeniu zajęć,

 ►        opuszczania sal lekcyjnych podczas przerw.

 Kary

System kar i nagród zawiera Statut Gimnazjum (R XIII § 3 pkt 5 i 6).Określone są przewinienia i kary, jakie można zastosować w danym przypadku oraz możliwości odwołania od wymierzonej kary.

Niedopuszczalne jest stosowanie kar nie zapisanych w Statucie oraz kar, które w momencie dokonania nie były w nim umieszczone. Od wymierzonych kar niestatutowych przysługuje odwołanie: do dyrektora, jeśli kara została wymierzona przez nauczyciela, Radę Pedagogiczną lub Samorząd Uczniowski, do kuratora – jeśli karę wymierzył dyrektor szkoły.

Odwołania od kar zapisanych w Statucie zapisane są w Rozdziale  XIII § 3 pkt 12.

 

Rodzice mają prawo do:

R VI § 1 pkt 1-4 Statutu

   występować w każdej sprawie dotyczącej dziecka,

►   znać kryteria ocen z każdego przedmiotu,

►   uzyskać informacje o prawach dziecka i swoich w danej sytuacji szkolnej,

►   uzyskać informację o ocenach bieżących i okresowych swojego dziecka,

►   uzyskać pomoc w sprawach wychowania i kształcenia dziecka,

►   wyrażać własną opinię o pracy szkoły,

►  czynnie decydować o funkcjonowaniu szkoły, zasiadając w Radzie Rodziców Gimnazjum

►  składać skargi w imieniu dzieci, gdyby ich prawa były łamane

Szczegółowe zapisy dotyczące praw rodziców określone są w Rozporządzeniach Ministra Edukacji Narodowej (Dz.U.2001 nr 61 oraz Dz.U.2004 nr 199)

 

 Procedury w przypadku naruszenia praw ucznia Gimnazjum nr 4 w Ełku

 

W przypadku naruszenia praw ucznia (postępowanie pracowników szkoły bądź innych uczniów niezgodne z zapisami WSO i Statutu Szkoły) uczeń ma prawo zwrócić się o pomoc do:

- wychowawcy klasy

- Rzecznika Praw Ucznia

Prośba o pomoc może mieć charakter ustny bądź pisemny, ale musi być przekazana nie później niż 7 dni po wypadku naruszenia danego prawa. Prośba o pomoc może być złożona w zastępstwie przez przedstawiciela Rady Samorządu Uczniowskiego lub w jego obecności. Osoba, do której złożona została skarga ma obowiązek wyjaśnić sprawę i sporządzić na ten temat notatkę. Natomiast, jeżeli sprawa tego wymaga, wyżej wymienione osoby mają obowiązek przekazać sprawę Dyrektorowi Szkoły i dalej ją monitorować.

            Jeżeli poszkodowany uczeń nie zgadza się z decyzją Dyrektora Gimnazjum, rodzic (lub prawny opiekun) lub Rzecznik Praw Ucznia ma prawo w terminie 14 dni zaskarżyć decyzję Dyrektora Szkoły do Delegatury Kuratorium Oświaty w Ełku.

Instytucje, w których można szukać informacji, pomocy i wsparcia:

______________________________________________________

 Komitet Ochrony Praw Dziecka

ul. Hoża 27a/5

00 – 521 Warszawa

tel. (022) 626-94-19, kopd@kopd.pl

 __________________________________________

 Rzecznik Praw Obywatelskich

Aleja Solidarności 77

00 – 090 Warszawa

tel. (022) 551 77 00, rzecznik@rpo.gov.pl

 ___________________________________________________

 Rzecznik praw ucznia

Al. Jerozolimskie 32

00-024 Warszawa

tel. (0-22) 826-64-92

poczta@maciekosuch.com

 ___________________________________________________

 Delegatura Kuratorium Oświaty w Ełku

ul. Chopina 15

19-300 Ełk

Pani Barbara Wnuk – bwnuk@ko.olsztyn.pl,

tel. (087) 621 84 65