Ul. Grodzieńska 1    19-300 Ełk      tel./fax 87 732 64 23    e-mail: g4@elk.edu.pl

KONTAKT

ARCHIWUM ZDJĘĆ

ARCHIWUM

 

STRONA GŁÓWNA

 

2 października 2016 r. obserwowaliśmy i liczyliśmy ptaki, odbywające swoją coroczną jesienną wędrówkę przez Biebrzański Park Narodowy ...

zdjęcia

   Jak co roku w pierwszy weekend października obchodzony był Europejski Dzień Ptaków.

Celem święta jest   zwrócenie uwagi opinii publicznej na zagrożenia przed jakimi stoją ptaki, oraz zachęcenie ludzi do zaangażowania się w ich ochronę.  

   Miliony ptaków opuszczają właśnie lęgowiska i udają się w podróż na swoje zimowiska w Europie Południowej i Zachodniej, Afryce i Azji tworząc jeden z największych spektakli w świecie przyrody – jesienną wędrówkę ptaków.

   W tym roku 1 i 2 października tą jesienną podróż ptasią wspólnie obserwowali ludzie

z 37 państw – od Norwegii po Cypr i od Portugalii po Uzbekistan.

   Europejskie Dni Ptaków w Polsce to część EuroBirdwatch, akcji organizowanej   od 1993 r. przez BirdLife International zajmującej się ochroną ptaków i ich siedlisk. Swoje obserwacje uczestnicy ornitologicznych spacerów zarejestrowali na specjalnych formularzach i przekazali krajowym koordynatorom z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. W niedzielę wieczorem dane zostały przesłane przez OTOP do europejskiego centrum koordynacyjnego na Słowacji. Na podstawie informacji zebranych we wszystkich państw uczestniczących w akcji powstanie lista najczęściej spotykanych jesienią gatunków ptasich. Bohaterem  edycji „EDP - 2016”  był kopciuszek Phoenicurus ochruros - mały, pospolity,  ruchliwy bardzo ptaszek, trochę podobny do wróbla.

 

   W tegorocznej  jesiennej wycieczce do Biebrzańskiego Parku Narodowego, połączonej z liczeniem i rozpoznawaniem ptaków, uczestniczyło 15 członków Koła Turystycznego "Azymut" i dwóch rodziców naszych gimnazjalistów.  

   Spotkaliśmy się w Radziłowie z p. Łukaszem Muchą z OTOP-u oraz z pracownikiem Biebrzańskiego Parku Narodowego.  Obchody święta rozpoczęły się od prezentacji multimedialnych i konkursu o ptasiej tematyce, po czym odbył się spacer ornitologiczny zakończony ogniskiem z pieczeniem kiełbasek. Trzech naszych uczniów otrzymało wyróżnienia i nagrody rzeczowe w konkursie: Przemek Kochanowicz, Kinga Boharewicz i Olga Chrystuk, a Kacper Kopyciński na zakończenie imprezy wylosował nagrodę niespodziankę. Dodatkowo chłopcy z klas 2a i 2c rozegrali towarzyski mecz w piłkę nożną z rówieśnikami z Radziłowa, którzy również uczestniczyli w spacerze ornitologicznym.

   Oto wyniki naszego jesiennego ptakoliczenia - dnia 2 października br.: Biebrzański Park Narodowy - okolice Radziłowa.

- szpaki - 500
- kawki - 7
- myszołowy zwyczajne  - 8
- szczygły - 9
- skowronki - 2
- sroki - 3
- pliszka żółta - 1
- trznadel - 1
- kwiczoły - 17
- czajki - 75
- kruki - 6
- makolągwy - 6
- żurawie - 33
- czapla siwa - 1
- gołębie grzywacze - 50
- świergotek łąkowy - 1
- kopciuszek - 1