Warszawa Królewska

21 maja uczniowie naszej szkoły mieli przyjemność obcowania w bezpośredni sposób z historią, poznawaną do tej pory na kartach podręczników. Tę możliwość zapewniła im zorganizowana przez panie J. Bowżyk i E. Wyłudę, wycieczka zatytułowana „Warszawa Królewska”.

Uczniowie „śledzili” w stolicy pozostałości polskich królów elekcyjnych – Jana Kazimierza Wazy, Augusta II i Augusta III Wettinów, Jana III Sobieskiego i ostatniego naszego władcy, Stanisława Augusta Poniatowskiego. Podążając śladami Wettinów uczniowie mieli okazję zachwycić się pięknem Ogrodu Saskiego oraz zobaczyć pozostałości Pałacu Sasów, które obecnie pełnią funkcję Grobu Nieznanego Żołnierza.

Jana III Sobieskiego uczniowie odnaleźli w pięknym, barokowym Pałacu w Wilanowie i otaczającym go parku.

Stanisław August Poniatowski zachwycił przepięknymi Łazienkami z Pałacem na Wodzie, Teatrem Królewskim i zadbanym parkiem.

W budynkach Uniwersytetu Warszawskiego uczniowie odnaleźli pałac wybudowany przez Jana Kazimierza Wazę, dowiedzieli się, kto wybudował Belweder i skąd wzięła się jego nazwa.

Zwiedzanie miejsc, w których zapadały najważniejsze decyzje, mające wpływ także na to, w jakim obecnie kraju żyjemy, pozwoliły uczniom uzmysłowić sobie, że historia ciągle żyje, choćby w postaci pozostawionych po różnych postaciach pamiątkach – budynkach, parkach, meblach, przedmiotach osobistego użytku, dziełach literackich, muzyce…