Kolor w czerwieni, kolor w bieli..

Pod takim hasłem 4 listopada 2017 r. odbył się już po raz dziewiąty Powiatowy Konkurs Recytatorski organizowany przez polonistki Gimnazjum nr 4 w Ełku. W tym roku jednak o jego wyjątkowości decydował m.in. fakt, iż do przygotowań włączyły się polonistki ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Henryka Sienkiewicza w Ełku.

Do zmagań stanęli uczestnicy z ełckich gimnazjów i szkół podstawowych. Jury (w składzie: pani Alicja Wysocka, n-el języka polskiego, metodyk; pani Katarzyna Zajączkowska, n-el języka polskiego w I LO w Ełku; pani Anna Konopka, n-el języka polskiego w Szkole Podstawowej nr 5 w Ełku ) oceniało uczniów w dwóch konkurencjach - recytatorskiej oraz muzycznej. Po wysłuchaniu recytacji 10 uczestników jury wytypowało zwycięzców:

• I miejsce zdobyła Milena Makuch ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Ełku,

• II miejsce Weronika Korycka ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Henryka Sienkiewicza w Ełku,

• III miejsce Joanna Kulesza z Gimnazjum nr 3 im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Ełku.

Wyróżnienia otrzymali Katarzyna Szkatuła reprezentująca Szkołę Podstawową nr 4 im. W. Szafera w Ełku oraz Kacper Kopyciński z Gimnazjum nr 4 w Ełku.

W kategorii muzycznej I miejsce zdobyła Adrianna Mużyło ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Ełku, natomiast II Katarzyna Sztachelska z Gimnazjum nr 4.

Konkurs, zdaniem polonistek, to lekcja patriotyzmu, która w sposób atrakcyjny ukazuje dorobek polskiej literatury oraz piękno mowy ojczystej. W tym roku pozwolił na przybliżenie prozy wojennej - „Kamieni na szaniec” Aleksandra Kamińskiego i „Pamiętnika z powstania warszawskiego” Mirona Białoszewskiego - oraz piosenek mówiących o pięknie ziemi ojczystej. Imprezę uświetnił chór pod opieką pani Anny Świderskiej, w którego skład wchodziły uczennice Gimnazjum nr 4 oraz Szkoły Podstawowej nr 3. Organizatorki – pani Joanna Sokołowska, pani Iwona Milewska, pani Alina Omilian, pani Wioleta Ustaszewska oraz pani Grażyna Kobus - cieszą się z niesłabnącego zainteresowania konkursem.

Dzięki sponsorom: panu Tomaszowi Andrukiewiczowi Prezydentowi Miasta oraz pani Bożennie Puławskiej, członkowi zarządu Starostwa Powiatowego, udało się pozyskać i zakupić atrakcyjne nagrody wszystkim uczestnikom.