,,Wariacje z nauką” – 2 czerwca 2017r.

W Parku Naukowo-Technologicznym w Ełku odbyła się kolejna V–ta edycja ,,Wariacji z nauką”. Uczniowie klasy 1c uczestniczyli w zajęciach przygotowanych przez organizatorów, m.in. Wydział Nauk Technicznych UWM, Polskie Towarzystwo Rakietowe, Polską Fundacją Technologiczną Ryś i WOW School. W programie były warsztaty rakietowe i starty rakiet, taran wodny, kamera do szybkich zdjęć, fascynująca woda, kamera termowizyjna, pokazy doświadczeń - fizyka łączy pokolenia, co potrafi magnez?, skaner 3D, nauka programowania, podstawy robotyki, tajemnice motoryzacji… Organizatorzy chcieli przybliżyć i zafascynować ełczan światem nauki i techniki. Uczniowie byli zachwyceni.

Po powrocie do szkoły mieli możliwość obejrzenia kolejnych eksperymentów, tym razem przygotowanych przez naszych gimnazjalistów. Panie: Grażyna Czajka i Urszula Osowska zorganizowały konkurs pod hasłem ,,Magia Przyrody”. Uczniowie zaprezentowali eksperymenty z fizyki (11 ) oraz z biologii (11). Wszystkie pokazy wzbudziły zainteresowanie wśród publiczności. Świadczy to o popularności nauk przyrodniczych w środowisku uczniowskim.

Wyróżnieni uczniowie z fizyki:

Michał Brdys (kl. 3c) – zaprezentował zbudowanego przez siebie robota,

Dawid Zamojski (kl. 3d) – pokazał hologram,

Ania Kurzyna (kl.2d) i Kamila Naumowicz (kl.3c) – sprawdzały napięcie powierzchniowe wody.

Wyróżnieni uczniowie z biologii:

Ala Prokuda (kl.2d) oraz Juliana Żołobów i Alan Cooper (kl.3c) – sprawdzali zawartość wit. C w produktach,

Malwina Chojnowska i Patrycja Wiszniewska (kl.1c ) – testowały dominację półkul mózgowych,

Ewa Prokuda (2d) – przedstawiła transport barwników w roślinach.

Gratulujemy i życzymy dalszej fascynacji światem przyrody.