Obchody Światowego Dnia Zdrowia w G4

Każdego roku Światowa Organizacja Zdrowia wybiera priorytetowy obszar ważny z punktu widzenia zdrowia publicznego, jako temat przewodni Światowego Dnia Zdrowia, który przypada na dzień 7 kwietnia, w rocznicę powstania WHO http://www.who.un.org.pl.

W tym roku tematem przewodnim kampanii jest depresja.

Depresja dotyka ludzi w różnym wieku, z różnych środowisk i mieszkających we wszystkich krajach. Jest przyczyną cierpień psychicznych i negatywnie wpływa na zdolność cierpiących na depresję osób do wykonywania nawet najprostszych codziennych czynności, a niekiedy prowadzi do zniszczenia relacji z rodziną i przyjaciółmi i niezdolności do pracy zarobkowej. W najgorszym przypadku depresja może być przyczyną samobójstwa i jest drugą najczęściej występującą przyczyną zgonów w grupie osób w wieku 15-29 lat.

Ale depresji można zapobiegać i można ją leczyć. Lepsze zrozumienie tego, czym jest depresja i w jaki sposób można jej zapobiegać lub leczyć, pomoże zmniejszyć stygmatyzację związaną z tą chorobą i może zachęcić więcej osób do szukania pomocy.

Ogólnym celem jednorocznej kampanii, która rozpoczęła się 10 października 2016, czyli w Światowym Dniu Zdrowia Psychicznego, jest doprowadzenie do tego, aby we wszystkich krajach więcej osób cierpiących na depresję szukało pomocy i ją otrzymało.

Po raz kolejny Gimnazjum nr 4 włączyło się w obchody Światowego Dnia Zdrowia.

W piątek na korytarzach szkolnych były plakaty informujące o depresji, jej przyczynach, skutkach i pomocy osobom, u których podejrzewa się depresję, a także wiadomości na temat zdrowia psychicznego. Ważne informacje zostały również przekazane przez radiowęzeł. Wszyscy uczniowie otrzymali „antydepresanty”- cukierki, które miały poprawić nastrój. Ci, co mieli potrzebę rozmowy z psychologiem, mogli to uczynić - w szkole gościliśmy dzisiaj Panią Beatę Krakowiak – psychologa PPP. Każdy uczeń przez cały dzień nosił uśmiechniętą kolorową buźkę, która była symbolem dobrego nastroju i samopoczucia. Przyklejali je do mundurków przedstawiciele samorządu. Na lekcjach wychowawczych i biologii również poruszane były problemy związane z hasłem przewodnim tegorocznych obchodów Światowego Dnia Zdrowia – „Depresja – porozmawiajmy o niej”.

ROZMAWIAJMY ZE SOBĄ , BĄDŹMY DLA SIEBIE ŻYCZLIWI I MILI. SŁUCHAJMY SIEBIE I POMAGAJMY SOBIE …