Ul. Grodzieńska 1    19-300 Ełk      tel./fax 87 732 64 23    e-mail: g4@elk.edu.pl

KONTAKT

ARCHIWUM ZDJĘĆ

ARCHIWUM

 

STRONA GŁÓWNA

BARWY JESIENI OKIEM SZKOLNYCH FOTOGRAFÓW

zdjęcia

        Jesień w tym roku pokazała swoje różne oblicza. We wrześniu cieszyliśmy się piękną, złotą jesienią. W lesie znaleźliśmy kwitnące wrzosy i piękne, przytulone do siebie borowiki. Spotkaliśmy się także z sikorą czubatką. Drzewa i krzewy radowały oczy różnobarwnymi liśćmi. Niebo zachwycało swoimi zmiennymi kolorami i wyjątkowo pięknymi zachodami słońca. Ciepło i słońce zachęcały motyle do odwiedzenia jesiennych kwiatów. Inne oblicze jesieni pokazał nam październik i początek listopada. Złota polska jesień ustąpiła jesieni szarej, dżdżystej i pochmurnej - to wszystko udokumentowaliśmy na naszych zdjęciach.

Listopad tego roku przywiały nisko sunące nad ziemią ołowiane chmury. Poczuliśmy nostalgię i smutek. Tak też było w Dzień Zaduszny. Dzień pamięci i wspomnień o tych, którzy już odeszli. W ten chmurny dzień odwiedziliśmy ełckie cmentarze i oddaliśmy cześć tym, którzy tam spoczywają.

Na cmentarzu przy ulicy Kilińskiego, naszą uwagę zwróciły żeliwne zabytkowe nagrobne krzyże i omszone nagrobki, często przekrzywione i chylące się ze starości. Na jednym z krzyży do refleksji i zadumy skłania napis, który w polskim tłumaczeniu brzmi: „W spotkaniu w wieczności nasza nadzieja…”

Miasta mają ulice nazwane imieniem swoich lokalnych bohaterów. Przyjezdnym te nazwiska zwykle nic nie mówią. W Ełku mamy ulicę Władysława Świackiego „Sępa”. Odwiedziliśmy więc grób porucznika oraz grób harcmistrza Czesława Nalborskiego „Dzika”- kawalera orderu Virtuti Militari. Jedno z ełckich rond uhonorowane jest jego imieniem. Czy wiemy, które?

Kim byli Władysław Świacki i Czesław Nalborski? Obaj byli żołnierzami Armii Krajowej. „Sęp” i „Dzik” to ich wojenne pseudonimy. Władysław Świacki dowodził oddziałem partyzanckim. Czesław Nalborski była agentem Armii Krajowej ulokowanym na ełckiej poczcie głównej (pamiętajmy, że Ełk do 1945r. był miastem niemieckim). W październiku 1943 roku Czesław Nalborski i Władysław Świacki postanowili przerwać akcję rozstrzeliwania jeńców włoskich na terenie obozu jenieckiego w Boguszach koło Prostek. Zamach na Komando Śmierci przeprowadzono 31 października 1943r. na drodze z Ełku do Nowej Wsi Ełckiej. Zamachu dokonano na łuku zakrętu drogi. 15 – osobowym oddziałem partyzanckim dowodził porucznik Władysław Świacki. Od strony wywiadowczej akcję przygotował Czesław Nalborski, który również w samej akcji brał udział.

W części wojskowej cmentarza komunalnego szczególne miejsce zajmuje pomnik poświęcony poległym za wolność i niepodległość Polski. W jego pobliżu znajduje się cmentarz wojenny. Na nagrobkach poległych żołnierzy niemieckich wypatrzyliśmy też polskie nazwiska.

Do kolejnego miejsca pamięci drogę wskazywał nam górujący nad cmentarzem wysoki, biały krzyż. Po krzyżem, na czerwonej, ceglanej ścianie znajdują się tablice upamiętniające żołnierzy Okręgu Wileńskiego i Nowogródzkiego AK oraz Polaków pomordowanych w Ponarach koło Wilna i tych, którzy zginęli w łagrach Syberii.

          Autorzy zdjęć: Aleksandra Stefanowska, Ania Czajkowska, Krystian Supruniuk, Anna Masłowska, Jacek Bagiński, Natalia Okonowicz

                                                   Opiekunka kółka fotograficznego – p. Wioletta Ustaszewska