Wycieczki programowe klas I  z zajęciami terenowymi z geografii

Od 21 do 25 września b.r. odbywały się integracyjno – terenowe wycieczki klas I, które zorganizowała i przeprowadziła  p. Danuta Krupińska (geograf)

Nowi uczniowie naszego gimnazjum (każda klasa w innym terminie) pojechali
z wychowawcami w tym roku szkolnym na wycieczkę do Giżycka.

W programie wyprawy był rejs statkiem Łabędzim Szlakiem  po Jeziorze Kisajno lub wizyta w wiosce indiańskiej w Spytkowie k/ Giżycka, następnie oglądanie otwierania mostu obrotowego z XIX w. na Kanale Łuczańskim dla ruchu wodnego (konstrukcję ważącą 100 ton uruchamia jeden człowiek).

Wizyta w Giżycku nie mogłaby się obyć bez zwiedzania  znanej  pruskiej Twierdzy Boyen.  Uczniowie po kompleksie fortyfikacji z XIX w. przemieszczali się wraz z przewodnikiem PTTK, który elokwentnie i ciekawie zaznajamiał ich z historią bliskich nam terenów. Na   pamiątkę pobytu w twierdzy uczestnicy zakupili sobie gadżety wojskowe z demobilu: maski p/gazowe, granaty ćwiczebne, łuski nabojów ect.ect.

Zwiedzanie Giżycka i okolic połączone było z geograficznymi pracami terenowymi w 4-osobowych grupach. Młodzież nauczyła się wielu przydatnych w życiu umiejętności: m.in. orientacji w terenie z mapą     i kompasem, posługiwania się mapami: samochodową, turystyczną  i wykreślania planu obiektu. Ponadto uczniowie poznali bliżej Krainę Wielkich Jezior Mazurskich i możliwości aktywnego wypoczynku na tym terenie.

Wycieczkę zakończyło ognisko w Twierdzy Boyen i pieczone kiełbaski. Uczniowie pełni wrażeń i dobrego humoru wrócili około 15.30 do Ełku.