Wycieczka do Giżycka

Nasze gimnazjum kontynuuje rozpoczętą w ubiegłym roku współpracę z Kombatanckim Związkiem Dzieci Wojny RP Oddział W Ełku. Jest to ważne, ponieważ w ten sposób może odbywać się integracja pokoleniowa wokół tematu II wojny światowej, którą członkowie Związku przeżyli, a uczniowie znają tylko z kart historii. Dla młodzieży jest to szansa na spotkanie, rozmowę i inne spojrzenie na historyczne wydarzenia. W ramach tej współpracy uczniowie naszego gimnazjum biorą udział w konkursie „Trudne czasy”. Prace cały czas napływają, bo konkurs trwa do 30 września.

Związek zaprosił również nauczycielkę historii Jolantę Bowżyk wraz z trójką uczniów, na organizowaną przez siebie 5 września, w sobotę, wycieczkę do twierdzy Boyen w Giżycku. Był to główny cel wyprawy i tam spędzono najwięcej czasu. Uczestnicy z wielkim zainteresowaniem wysłuchali przewodnika, opowiadającego o tym miejscu z niezwykłą pasją. Dowiedzieliśmy się ciekawych faktów dotyczących budowy, życia w twierdzy, zajęciach żołnierzy. Wycieczkowicze mieli także okazję obejrzeć Zamek w Rynie. Obecnie przekształcony w obiekt hotelowy, ale udostępniony do zwiedzania ze względu na zgromadzone eksponaty oraz zachowaną, charakterystyczną dla zamku, zabudowę. Zainteresowanie wzbudził również zamek w Kętrzynie i ciekawy kościół gotycki z rzadkim kryształowym sklepieniem. Nie ominęliśmy także niezwykle urokliwego i ciekawego architektonicznie, drewnianego kościółka w Okartowie.

Zakończeniem wyprawy była chwila zadumy na cmentarzu wojennym w Bartoszach, niedaleko Ełku.