Nietypowa lekcja języków obcych

22 grudnia 2015 roku szkolnego część uczniów naszej szkoły została zaproszona do udziału w nietypowej lekcji języka obcego. Wydarzenie to było jednym z działań podejmowanych przez nauczycieli języków obcych, w ramach obchodów Miesiąca Lingwistycznego w Gimnazjum nr 4
w Ełku.

Uczniowie zgromadzeni na jednym z korytarzy naszego Gimnazjum mieli okazję obejrzeć krótką część artystyczną, przygotowaną przez uczniów klasy IIc i IIIc. Przedstawione zostały rozmowy kilku młodych ludzi, którzy próbowali porozumieć się we własnych językach. Można było usłyszeć język angielski,  niemiecki, francuski oraz  rosyjski, a więc wszystkie języki obce nauczane w naszej szkole. Zgromadzonej młodzieży zaprezentowane zostały również różnorodne ciekawostki związane z Europejskim Dniem Języków Obcych.

W trakcie spotkania uczniowie mieli również możliwość uczestniczenia w Quizie Językowym.  Ochotnicy odpowiadali na pytania związane z historią, kulturą, geografią czy  polityką krajów europejskich, w szczególności Anglii, Niemiec, Francji i Rosji. Walka była zacięta, gdyż każda prawidłowa odpowiedź nagradzana była upominkiem. Uczniowie mieli także okazję zaprezentowania swojej znajomości słownictwa języka angielskiego i niemieckiego. Wybrani uczniowie mieli za zadanie przetłumaczenie na język polski wylosowanego hasła, przysłowia bądź słówka. Wszyscy poradzili sobie znakomicie.

Podczas zajęć odbyło się również rozstrzygnięcie szkolnego konkursu na najlepszą prezentację postaci związanej z krajem anglojęzycznym lub niemieckojęzycznym. Swoją kreację danej postaci należało zaprezentować społeczności szkolnej i jury, w którego skład weszli uczniowie, wyłonieni spośród zgromadzonych. Członkowie jury, oceniając prezentacje uczniów, brali pod uwagę pomysłowość, estetykę wykonania stroju oraz wkład pracy. Uczniowie mieli okazje poznać Dianę, księżną Walii, piosenkarza Boy George, Johna Ronalda Tolkiena, a nawet Hitlera. Pojawiła się również Angela Merkel i Albert Einstein.

W ogólnej klasyfikacji III miejsce zajęła klasa II d, która zaprezentowała postać Dawida Beckhama. Tuż przed nią znalazł się Winston Churchill, rewelacyjnie przedstawiony przez ucznia klasy  I d, Tymona Lewandowskiego. I miejsce zajęła klasa III d
i długo oklaskiwany Dawid Bowie, zaprezentowany przez Jakuba Kuczewskiego. Gratulujemy!

Wszyscy bawili się fantastycznie, o czym świadczyły reakcje uczniów, którzy zebrali się, aby wspierać swoich kolegów. Była to chwila radości oraz oddechu od "zwykłych" zajęć.

Nasza propozycja nietypowej lekcji języków obcych miała na celu  zwrócenie uwagi młodzieży na fakt, że miejsce, w którym każdy Europejczyk będzie się uczyć obcych języków, nie ma najmniejszego znaczenia. Ważny jest zapał i świadomość czekających korzyści. Wydarzenie to miało uświadamiać istotne znaczenie wielojęzyczności
w jednoczącej się Europie.

Nauczyciele języków obcych