22 kwietnia br. obchodziliśmy w naszym gimnazjum Międzynarodowy     Dzień Ziemi pod hasłem Palący problem - niska emisja zanieczyszczeń do atmosfery"

Światowy Dzień Matki Ziemi obchodzony jest na całym świecie co roku wiosną 22 kwietnia. Ustanowiony został przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.  To bardzo ważne wydarzenie proekologiczne,  które  ma zwrócić  uwagę wszystkich  – i małych i dużych  na zagrożenia, jakie niesie szybki rozwój cywilizacji i naruszanie równowagi między człowiekiem a środowiskiem, uświadamiać społeczeństwu konieczność zmiany sposobu myślenia i działania w stosunku do środowiska, w którym żyje.

Młodzież gimnazjalna z klasy 2c z Koła Turystycznego "Azymut", wraz z koordynatorką działań - zorganizowała obchody Światowego Dzień Ziemi w naszej szkole, których celem było promowanie postaw ekologicznych  wśród rówieśników Program  obchodów  Dnia Ziemi w naszym gimnazjum był  bogaty: „Każdy z nas jest odpowiedzialny za los i kondycję polskiej przyrody", „Żyj ekologicznie - segreguj śmieci", „Szanujmy lasy - nie zaśmiecajmy ich", „Zmieniaj swoje złe nawyki, a nie klimat planety - Ziemia". To tylko niektóre z haseł zamieszczonych na plakatach, które pojawiły się w przeddzień obchodów na holu i korytarzach w całej szkole.

22 kwietnia obchody rozpoczęliśmy od prelekcji na temat Święta Ziemi, wygłoszonej za pośrednictwem radiowęzła do całej społeczności szkolnej. W ciągu dnia odbyło się liczenie „zielonych" w szkole, czyli tych, którzy solidaryzując się   z Matką Ziemią i jej świętem,  przyszli do szkoły w zielonych ubraniach. Każdy z nich został obdarowany zielonym cukierkiem. Na trzeciej i czwartej godzinie lekcyjnej odbył się Międzyklasowy Konkurs Ekologiczny z nagrodami, na który każda klasa wystawiła dwuosobową reprezentację. Zwyciężyła w konkursie klasa 3c. Na piątej godzinie lekcyjnej   klasy 1a i 1b  spotkały się z leśnikiem, aby porozmawiać na temat roli lasu i leśnictwa. Na długich przerwach  społeczność szkolna była obdarowywana ulotkami promującymi proekologiczne zachowania ludzi. Zainteresowani na holu na parterze mogli obejrzeć wystawkę książek i albumów o tematyce przyrodniczej, bądź złożyć wizytę na różnych stoiskach (prezentacji multimedialnych, łamigłówek ekologicznych, badania poziomu  świadomości ekologicznej). Inni uczniowie - zainteresowani  problemami naszej planety mieli szansę w dwóch salach lekcyjnych na pierwszym piętrze obejrzeć ciekawe filmy przyrodnicze.

Obchody Święta Ziemi zakończyliśmy w dniu następnym wyprawą ornitologiczną  do Biebrzańskiego Parku Narodowego z ełckim Klubem Miłośników Ptaków.

Danuta Krupińska - opiekun Koła Turystycznego Azymut"