Międzyszkolny Biwak Językowy2016

6 czerwca grupa 30 uczniów klas I, II i III naszego Gimnazjum oraz Gimnazjum im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Stradunach pojechała na mini obóz językowy. Po zakwaterowaniu w Ośrodku A26 w Bartoszach k. Ełku przystąpiliśmy do pracy. Dopisywała nam pogoda i znakomite humory. Program obozu przewidywał pracę w grupach, powtórki słownictwa i gramatyki, łamigłówki angielskie, niemieckie oraz rosyjskie, a także gry edukacyjne.

Obozy językowe to już tradycja w naszej szkole. Organizacja obozu, w zakresie językowo – komunikacyjnym, ma na celu utrwalanie materiału językowego nauczanego w szkole, dalsze ćwiczenie wszystkich umiejętności językowych (mówienie, pisanie, rozumienie ze słuchu, rozumienie tekstu czytanego) w sposób bardziej urozmaicony, przez zabawę, gry językowe, śpiew itp., czyli odejście od rutyny szkolnej oraz doskonalenie sprawności komunikacyjnych w autentycznej sytuacji. Ponadto uczniowie rozwijają umiejętności adaptacji do nowych warunków oraz tworzą swój własny system motywacji poprzez dążenie do zdobycia wiedzy, a przez to do osobistych sukcesów. Organizacja obozu sprzyja integracji zespołów klasowych, integracji uczniów szkół miejskich i gminnych, wdraża do współdziałania w grupie podczas wykonywania  wspólnych  działań oraz sprzyja wyrabianiu poczucia własnej wartości i wiary w swoje możliwości językowe

Program obozu przewidywał różnorodne zadania, między innymi kalambury językowe, zagadki językowe tzw. brain trainers, a także tworzenie makiet, otaczającego nas terenu z opisami w wybranym języku obcym. Uczniowie wykonywali zadania o różnym charakterze z zastosowaniem wszelkich metod aktywizujących, tak, aby każdy uczeń był zaangażowany. Na szczęście był też czas wolny i zajęcia integracyjne, które w pomogły uczniom naszego gimnazjum oraz uczniom ze Stradun w poznaniu się. Nie mogło zabraknąć ogniska i pieczenia kiełbasek oraz śpiewów.

Cele obozu, takie jak podniesienie umiejętności językowych, poznanie i utrwalenie nowego słownictwa, integracja młodzieży i wypoczynek na świeżym powietrzu zostały zrealizowane w 100%. Najlepszym dowodem na fantastyczne spędzenie czasu przez młodzież są zapisy na przyszły rok J.

Joanna Laszczkowska

Anna Milewska