Wycieczka do Gierłoży

Nasze gimnazjum rozpoczęło współpracę z Kombatanckim Związkiem Dzieci Wojny RP Oddział W Ełku. Jest to ważne, ponieważ w ten sposób może odbywać się integracja pokoleniowa wokół tematu II wojny światowej, którą członkowie Związku przeżyli, a uczniowie znają tylko z kart historii. Dla młodzieży jest to szansa na spotkanie, rozmowę i inne spojrzenie na historyczne wydarzenia. W ramach tej współpracy uczniowie naszego gimnazjum wzięli udział w konkursie „Śladami pamięci II wojny światowej w Ełku i powiecie ełckim”. Prace cały czas napływają, bo konkurs trwa do 30 września.

Związek zaprosił również nauczycielkę historii Jolantę Bowżyk wraz z trójką uczniów, na organizowaną przez siebie 7 września w sobotę, wycieczkę do siedziby Hitlera w Gierłoży. Był to główny cel wyprawy i tam spędzono najwięcej czasu. Uczestnicy z wielkim zainteresowaniem wysłuchali przewodnika, opowiadającego o tym miejscu z niezwykłą pasją. Dowiedzieliśmy się ciekawych faktów dotyczących budowy, życia w kwaterze, zajęciach ludzi. Na temat zamachu na Hitlera dokonanego w Gierłoży przez pułkownika Clausa von Stauffenberga wywiązała się wśród uczestników wycieczki i przewodnika krótka dyskusja. Wycieczkowicze zatrzymali się także w Muzeum Sztuki Ludowej w Węgorzewie. To ciekawe miejsce z bogatymi zbiorami zgromadzonymi nie tylko w salach wystawowych Muzeum, ale także w niewielkim skansenie na przyległym terenie. Zakończeniem wyprawy było odwiedzenie niezwykle urokliwego i ciekawego architektonicznie, kościoła w Starych Juchach oraz grobu księdza Karola Foxa, kapłana zasłużonego dla szerzenia i umacniania polskości po drugiej wojnie światowej na terenie Mazur.