Konkurs kaligraficzny rozstrzygnięty!

Kaligrafia to dziś zapomniana sztuka starannego i estetycznego pisania, często również zdobionego artystycznie, dawniej miała kształtować charakter, cierpliwość, była podstawowym przedmiotem w szkołach. Chcąc zachęcić uczniów gimnazjum do zgłębiania tej sztuki panie polonistki wraz z panią bibliotekarką ogłosiły konkurs polegający na przepisaniu pięknym, starannym pismem bajki Ignacego Krasickiego. Komisja konkursowa oceniała:

• rozplanowanie tekstu,

• wyróżnienie tytułu i autora utworu,

• estetykę pisma,

• czytelność pisma.

18 maja wyłoniono laureatów Szkolnego Konkursu Kaligraficznego. Spośród 20 prac konkursowych wybrano pięć pięknie napisanych:

I miejsce Zuzanna Wróbel IB

II miejsce Marta Kowalewska IIIA

III miejsce Katarzyna Jamiołkowska IIID i Julia Merska IIIB

wyróżnienie Aleksandra Filipowicz IB

Magda Bagińska IIIA

Natalia Olszańska IIIB

Katarzyna Przęślicka IB

Gratulujemy dziewczętom, chociaż gratulacje należą się również panom, którzy próbowali swoich sił w konkursie. Zapraszamy także do wzięcia udziału w następnym roku szkolnym!

A tak na marginesie, czy wiecie, że…

Charakter pisma jest zwierciadłem osobowości. Grafolodzy twierdzą, że charakter pisma zdradza 5000 cech osobowości. Odczytując je, biorą pod uwagę m.in.:  wielkość i szerokość liter, odstępy między wyrazami, kropki nad „i”, siłę, z jaką naciskamy długopis w trakcie pisania, itp.