Traviata

6 czerwca 2014 roku członkowie chóru szkolnego Canzonetta oraz grupy teatralnej „Bez Kurtyny” pod opieką Jolanty Bowżyk, Anny Świderskiej oraz Aliny Omilian wybrali się do Białegostoku do Filharmonii i Opery Podlaskiej na operę „Traviata”.

Już w czasie podróży autokarem uczniowie zostali zapoznani z librettem oraz historią przełożenia powieści Aleksandra Dumasa „Dama Kameliowa” na operę.

Ogromne wrażenie na zrobił na uczniach już sam budynek – monumentalne kolumny, ściany pokryte szklanymi płaskorzeźbami, szerokie schody, ogromna, przestronna widownia, orkiestra strojąca instrumenty. Te wszystkie elementy wprowadziły uczniów i opiekunki            w nastrój prawdziwej świątyni sztuki. Sama opera dopełniła reszty.  Kompozytorem „Traviaty” jest Giuseppe Verdi. Jest ona uważana za najdoskonalsze i zupełnie nowatorskie dzieło kompozytora. Podkreślana jest kameralna atmosfera opery, wartość literacka libretta oraz nastrojowość muzyki, która świetnie wyraża i podkreśla uczucia bohaterów. Uczniowie mieli niepowtarzalną okazję być na żywo widzami opery w reżyserii Roberta Skolmowskiego oraz wysłuchać brzmienia orkiestry, która wspomagała śpiewaków. Zachwyceni byli zarówno jednym   i drugim. Wrażenie robił sopran odtwórczyni głównej roli i to ona dostała najgłośniejsze brawa. Że był to udany wyjazd najlepiej świadczą dopytywania uczniów, kiedy znów będą mieli okazję przyjechać do opery...