Lekturomaniacy

zdjęcia

 

4 kwietnia 2014 w Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Olecku odbył się po raz drugi finał Regionalnego Turnieju Czytelniczego „Lekturomaniacy" pod honorowym patronatem Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty i burmistrza Olecka. Wzięły w nim udział trzy drużyny
z lokalnych gimnazjów-drużyna Gimnazjum nr 2 w Olecku, drużyna Gimnazjum w Judzikach oraz drużyna wystawiona przez nasze Gimnazjum nr 4 w Ełku w składzie: Anna Próchniak, Anna Koronkiewicz i Edyta Gierasimiuk.
        Uczestnicy musieli zmierzyć się w dwunastu konkurencjach, w których mieli zaprezentować swoją kreatywność, zdolności pamięciowe, znajomość i zrozumienie lektur i to, jak sumiennie odrabiają pracę domową, bowiem trzy konkurencje należało przygotować w domu. Do tych konkurencji należało przygotowanie scenki z jednego z wybranych utworów literackich, recytacja jednego fragmentu ze wskazanych dramatów z kanonu lektur szkolnych, do wyboru: „Balladyna" Juliusza Słowackiego, „Antygona" Sofoklesa, „Skąpiec" Moliera, oraz wykonanie i zaprezentowanie plakatu zachęcającego do przeczytania jednej z dowolnych lektur gimnazjalnych. Zdecydowanie można powiedzieć, że uczniowie naszego gimnazjum odrabiają swoją pracę domową na szóstkę, gdyż ich wystąpienia, można śmiało posunąć się do stwierdzenia, wyszły śpiewająco. Monolog Kreona o pieniądzach został nie wyrecytowany, ani nawet zagrany, gdyż tak doskonałe zrozumienie i wyczucie tekstu nie może zostać nazwane zwykła grą ni udawaniem, a to za sprawą talentu naszej Ani Koronkiewicz. Brawa należą się również dla Anny Próchniak, która, w przypływie weny artystycznej, zaprezentowała ustnie bez uprzedniego przygotowania wyborny plakat zachęcający do przeczytania „Skąpca” Moliera,          z którego też wybrano scenkę do kolejnej konkurencji, która nawet zagorzałych kibiców drużyn przeciwników rozbawiła i przyprawiła o śmiech, choć można o to winić finezyjny wąs namalowany na twarzy Ani Próchniak.
Pozostałe konkurencje, pomimo uprzedniego poinformowania o nich uczestników, na pewno nie okazały się być tym, czego się spodziewano...cóż, przynajmniej nie wszystkie. Podczas gdy zadania takie jak „Kalambury" czy „Zgadnij kim jestem" są oczywiste dla każdego, to z pewnością można powiedzieć, że nikt nie oczekiwał, by wymaganym było napisać fraszkę zaczynającą się od słów: „Wiersze, prozę, pytania w jedną księgę składa i myśli, że...". Mimo iż w tej kategorii nasza drużyna wypadła dość blado, stracone punkty odrobiła z nawiązką, kiedy należało napisać krótką instrukcję obsługi książki, która wyraźnie podbiła serca jury swoją oryginalnością i dowcipem. Niezwykle stresujące okazały się konkurencje „Licytacja” i „Podaj bombę!”, które, mimo ciekawego pomysłu i wykonania, sprawiały wrażenie nieco surowych w regułach, ale i tak nasza drużyna sprostała wyzwaniu.

Oczywiście nie tylko drużyna naszego gimnazjum zasłużyła się w Turnieju. Nie wolno nam zapomnieć o spektakularnym występie Gimnazjum nr 2 w Olecku. Aby oddać w pełni realia sceny z „Zemsty” Aleksandra Fredry, członkowie drużyny nie zawahali się przed niczym, nawet wyniesieniem połowy mebli z własnych domostw, aby komnaty Cześnikowe nie świeciły pustkami, nawet jeżeli granice między sceną, a resztą sali nie były widoczne. Godną wspomnienia jest też recytacja fragmentu „Balladyny” w wykonaniu Barbary Kamińskiej, która swoją emocjonalnością i głębią poruszyła wszystkich obecnych. Trzeba też pochylić czoła przed fraszką autorstwa drużyny z Judzik, której „fraszkowatości” w niczym nie zbywało.

Ale to właśnie nasza drużyna pod koniec dnia udowodniła, że zasługuje na laur zwycięstwa, którym została wyróżniona za „(...)wybitną kreatywność, jedyne w swoim rodzaju podejścia do problemów i upór w działaniu(...)”. Wszyscy uczestnicy Turnieju otrzymali dyplomy i, jakżeby inaczej, książki w nagrodę za swoją pracę, a laureaci pierwszego miejsca otrzymali ponadto czytniki e-book renomowanej marki Kindle. Nagrodę w postaci czytnika e-book otrzymała też uczennica Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Olecku, Barbara Kamińska, jako wyróżnienie za twórczą realizację zadań. Drugie miejsce przypadło Gimnazjum nr 2,          a trzecie - Gimnazjum w Judzikach. Po wręczeniu nagród odbyły się warsztaty dziennikarskie przeprowadzone przez pana Marka Borawskiego, redaktora naczelnego „Tygodnika Oleckiego”. Głównym celem konkursu, wg jego organizatora, dyrektor Gimnazjum nr 2 w Olecku pani Anny Doroty Siemiatyckiej, jest zachęcenie młodzieży do czytania książek, ale nie z powodu jakiegokolwiek obowiązku wobec nauczycieli czy szkoły, ale z powodu zwykłej radości płynącej    z czytania, radości, która coraz częściej zostaje przez nas zapomniana na rzecz innych, mniej wzniosłych czynności. Tradycja rozkochiwania się w bohaterach powieści, ich przygodach            i przemyśleniach zanika. „Lekturomaniacy” mają za zadanie odnowić kultywowanie tej tradycji wśród młodzieży, na co zapewne wszyscy liczymy i trzymamy kciuki za ten plan...

Edyta Gierasimiuk