Kresy nas łączą 2014

 

zdjęcia

1 III 2014 r. odbyła się, kolejna po reaktywacji, sesja popularnonaukowa pod hasłem Kresy nas łączą w ramach XXV, jubileuszowego Jarmarku Kaziuka w Ełku.  Spotkanie, jak zawsze,  poświęcone było pamięci jej twórcy – Janusza Benedykta Borowego, który przez wiele lat zarażał młodzież swoją pasją do Kresów. Temat sesji brzmiał: Szlakiem miast kresowych dawnej Rzeczpospolitej –Grodno i otworzył cykl tematów poświęconych kulturze i znaczeniu historycznemu polskich metropolii  kresowych.   Całość odbyła się w duchu patriotycznym
w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ełku. Spotkanie rozpoczął polonez Wojciecha Kilara z Pana Tadeusza wg Andrzeja Wajdy w wykonaniu młodzieży z I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Ełku pod kierunkiem niezawodnej Pani Elżbiety Wesołowskiej. Cieszy nas, jako organizatorów, że w tym roku dołączyły do naszego przedsięwzięcia kolejne szkoły i nauczyciele wraz ze swoimi uczniami. Te szkoły to: Zespół Szkół Samorządowych w Ełku, Zespół Szkół nr 2 im. K. K. Baczyńskiego. Uczennice „zielonego” liceum przygotowały referat nt. Wybitni Polacy grodzieńszczyzny: Eliza Orzeszkowa i Czesław Niemen pod kierunkiem Pań: Małgorzaty Kosieradzkiej i  Joanny Gaworskiej, natomiast Pan Artur Jamrożek z „białego” liceum czuwał nad uczniem Konradem Karłowiczem, który podjął się niełatwego zadania napisania i wygłoszenia referatu nt. Nekropolie Grodna – miejsce pochówku zasłużonych Polaków. Najmłodszymi uczestniczkami sesji były uczennice klasy trzeciej Gimnazjum nr 4 w Ełku: Anna Próchniak   i Weronika Grzegorczyk, które z kolei wygłosiły referat nt. Architektura Grodna – najciekawsze zabytki , przygotowany pod kierunkiem Marii Konopko. 

Gościem specjalnym sesji był prof. Józef Maroszek z Uniwersytetu Białostockiego, który uważnie przysłuchiwał się wystąpieniom uczniowskim, a następnie wygłosił wykład, który okazał się wspaniałym uzupełnieniem poruszanych w referatach treści.

Nie zabrakło też gości z zagranicy, Polaków z Białorusi i Litwy, naszych szczególnych gości,
o których pamiętamy z szacunkiem i uznaniem. Ich poświęcenie dla utrzymania polskości na dawnych Kresach Rzeczpospolitej zasługuje na nasze największe uznanie i niejednokrotnie powinno być dla nas lekcją patriotyzmu.

Całość uświetniły występy grupy wokalnej Mazurskiego Zespołu Pieśni i Tańca pod kierunkiem Daniela Szejdy, byłego ucznia Janusza Borowego, od lat związanego z ełckim Jarmarkiem Kaziuka i sesjami popularnonaukowymi.

Niezwykle ciekawy był występ członków ełckiego Stowarzyszenia Zacheusz, Pana Jerzego Ludwikowskiego, który grał na akordeonie oraz Alana Kotowskiego ze szkółki cymbalistów, który dał popis gry na cymbałach wileńskich. Cała oprawa muzyczna okazała się „gwoździem programu”, a publiczność została porwana do oklasków i wspólnego śpiewania.

Kulinarne, kresowe niespodzianki przygotowali uczniowie Zespołu Szkół nr 6 im. M. Rataja w Ełku pod kierunkiem Pani Małgorzaty Włodarczyk, natomiast wspaniałą obsługę kelnerską zaprezentowała grupa uczniów pod czujnym okiem Pani Elwiry Zielińskiej Furgał. Trzeba przyznać, że była to obsługa najwyższej klasy.

Cieszy nas, jako organizatorów i koordynatorów, że na sesję przybyli dyrektorzy ełckich szkół, spore grono nauczycieli także emerytowanych, mieszkańcy Ełku,  członkowie Towarzystwa oraz uczniowie.  Cała sala była wypełniona po brzegi, a z listy uczestników wynika, że obecnych było ok. 100 osób.  Najbardziej jednak cieszy fakt, że przyszła spora grupa uczniów, bo to przede wszystkim z myślą o nich realizowane było to przedsięwzięcie.

Mamy nadzieję, że poprzez tę sesję popularnonaukową wskazaliśmy na dorobek materialnej i duchowej kultury dawnych Kresów Rzeczpospolitej.