Obchody Tygodnia

Kultury Brytyjskiej i Języka Angielskiego

Ostatni tydzień października był szczególnym tygodniem w Gimnazjum nr 4 w Ełku, ponieważ po raz drugi odbył się w naszej szkole ENGLISH DAY tzn. Dzień Języka Angielskiego, którego organizację rozszerzyliśmy na cały tydzień. Jego celem miało być uatrakcyjnienie nauki tego języka, jak również zwiększenia motywacji uczniów do pogłębiania jego znajomości. W tym celu został opracowany bogaty program, którego założeniem było zaangażowanie wszystkich klas, oczywiście odpowiednio do ich poziomu znajomości języka.

Imprezę zapoczątkowało oficjalne otwarcie bazy elektronicznych książek w języku angielskim. Uczniowie mogą korzystać z bazy ebooków, która będzie systematycznie rozszerzana o kolejne pozycje.

Wszystkie klasy uczestniczyły w konkursie na najlepszą prezentację tematu, dotyczącego kultury brytyjskiej i  Wielkiej Brytanii – plakat, dekoracja. Klasami, które najszerzej zaprezentowały dany temat okazały się klasa III c i I b.

Uczniowie klas drugich i trzecich wzięli udział w konkursie z wiedzy na temat kultury krajów anglojęzycznych:

I miejsce – Patrycja Rutowska III f

II miejsce – Gabriela Steer I a

III miejsce – Konrad Malinowski – III c

Impreza miała jednak mieć nie tylko edukacyjny charakter, ale i być dobrą zabawą, dlatego wszystkim klasom przydzielono zadanie zaprezentowania sławnej postaci związanej z Wielką Brytanią. Każda klasa prezentowała wylosowaną przez wychowawcę postać. I tak po szkole przechadzali się między innymi: królowa Elżbieta II, Jaś Fasola, Szekspir, Hamlet, jak również David Beckham z małżonką oraz Naomi Cambell. Jury nagrodziło dwie najlepsze prezentacje:

Klasa II b – prezentacja Szekspira

Klasa III b – prezentacja Jasia Fasola.

Odbył się również konkurs na dopasowywanie tytułów oryginalnych filmów do ich tłumaczeń w języku polskim. Najlepsze drużyny zostały nagrodzone cząstkową oceną celującą z języka angielskiego.

Zadbano też o wizualną oprawę. W tym celu umieszczono karty z nazwami przedmiotów lekcyjnych w języku angielskim na drzwiach klasopracowni oraz innych pomieszczeniach szkolnych oraz przygotowano dla poszczególnych nauczycieli wizytówki
w języku angielskim. Na ścianach korytarzy szkolnych zawisły anglojęzyczne plakaty przygotowane przez uczniów. Pojawiły się również flagi państw anglojęzycznych. Najbardziej aktywni uczniowie otrzymywali „odznaki” w języku angielskim. Podczas długich przerw czas umilały nam piosenki słynnych zespołów angielskich.

W ramach tygodnia kultury brytyjskiej odbył się także szkolny konkurs na „Najzabawniejszą dynię w stylu Halloween”. Uczniowie wykazali się niezwykłą pomysłowością oraz twórczością w rzeźbieniu dyni. Najładniejsze prace zostały nagrodzone słodkimi upominkami. Jury wyróżniło prace Damiana Remiszewskiego II d, Anny Moroz III c oraz Gabriela Gdula I b.

W ostatnim tygodniu października cała szkoła żyła językiem angielskim, który, choć na jakiś czas, przestał być tylko kolejnym (nie najłatwiejszym) przedmiotem szkolnym,  a stał się okazją do ciekawej i dobrej zabawy.

Poprzez zorganizowanie Tygodnia Kultury Brytyjskiej i Języka Angielskiego pokazaliśmy uczniom iż uczenie się języków innych ludzi pomaga nam się wzajemnie zrozumieć i przekroczyć różnice kulturowe, przynosi wiele korzyści zarówno młodym jak i starszym oraz pokazuje możliwości pracy czy nauki w innym kraju europejskim.

Dzień języka angielskiego cieszył się ogromnym zainteresowaniem wśród młodzieży naszej szkoły. Dla uczniów była to okazja do zaprezentowania swoich praktycznych umiejętności angielskiego. Dla wszystkich, natomiast, była to chwila radości oraz oddechu od "zwykłych" zajęć.