„Odyseja talentów”

21 marca, czyli pierwszego dnia wiosny, Samorząd Uczniowski Gimnazjum nr 4 w Ełku, głównie pod opieką pani Brodowskiej, pani Omilian i pani Rosołowskiej, przygotował „Odyseję talentów”, aby uczniowie, z racji nieśmiertelnego dnia wagarowicza, nie siedzieli zbyt długo
w szkolnych ławkach. Impreza miała także na celu zintegrowanie gimnazjalistów i dostarczenie nieco rozrywki oraz odkrycie ich - często nietypowych i głęboko skrywanych – talentów
i uzdolnień.

Pokazy otworzył kabaret przygotowany przez uczniów klas I oraz panią Iwonę Milewską. Kilka skeczy rozbawiło publiczność i stanowiło świetny wstęp do „Odysei talentów”. Następnie uczniowie i nauczyciele mogli już skupić się na wyczekiwanych prezentacjach poszczególnych klas.

Najpierw skupiono się na czterech klasach pierwszych. Pierwszaki miały wiele do pokazania: od talentów wokalno-muzycznych, przez taneczne i aktorskie, aż po kulinarne. Występy podbiły serca widzów. Zapytałam kilka osób, które prezentacje zostały najlepiej przez nie zapamiętane, czy też były najzabawniejsze. Cała sala śmiała się najgłośniej w trakcie nietypowego pokazu Natalii Łempickiej i jej dwóch kolegów z klasy I D – chłopcy starali się, oczywiście w bardzo komiczny sposób, powielać baletowe kroki koleżanki. Innym szczególnie zapamiętanym występem była prezentacja ciasta i przepisu na nie przez uczennice klasy I D. Poza tym widzowie jak zaklęci słuchali śpiewu Kingi Kozaczek oraz kilku wystąpień muzycznych – podziwiano grę uczniów i uczennic na gitarach oraz skrzypcach. Co do jednego wszyscy byli zgodni – pierwszaki wykazały się niezwykłą kreatywnością i odwagą, za co należą się im wielkie brawa.

Przyszedł czas na klasy drugie. Tutaj również uczniowie i nauczyciele  byli świadkami różnorakich wystąpień. W pamięć zapadły nam między innymi śpiew Izy Wesołowskiej i Angeliki Borkowskiej oraz nietypowa i interesująca prezentacja klasy II C. Uznanie widzów zdobyły dziewczyny z II F, które pokazały im, jak wielką radość może sprawić zwykła kartka papieru – zaprezentowały barwne orgiami. Obejrzano również dwa występy taneczne – „Harlem Shake”
w wykonaniu klas II A i II F, jednak to ten drugi pokaz bardziej spodobał się jury i został nagrodzony dyplomem w kategorii tanecznej. Na tym jednak nie koniec. Klasa II E zaprezentowała uzdolnienia kulinarne i artystyczne. Natomiast klasa II B pokazała widzom piękne prace plastyczne – portrety. Ogólnie rzecz ujmując – tak naprawdę każdy uczeń zapamiętał coś innego. Każdy znalazł coś dla siebie.

Właśnie – jury. Zasiadły w nim dwie uczennice i jeden uczeń klas III. Jury przyznało dyplomy w kilku kategoriach. Imprezę prowadzili: Janek „Elvis” Kowalewski, August Brzuzy
i przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Gabrysia Olszewska. Każdy występujący dostał lizaka w nagrodę za odwagę i pomysłowość.

Pomiędzy poszczególnymi prezentacjami miały miejsce konkurencje specjalne. Pierwsza
z nich polegała na zaplataniu warkocza dziewczynie z każdej klasy przez jej klasowego kolegę. Natomiast uczestnicy drugiej konkurencji mieli za zadanie zjeść gorzką czekoladę za pomocą… sztućców. Wszystkie pokazy zamknęły popisy szkolnych sportowców – koszykarek, koszykarzy
i siatkarzy – oraz występ czterech śpiewających dziewcząt przygotowanych przez panią Annę Świderską.

Podsumowując: był to dzień niezwykle bogaty i różnorodny, prawdziwa mieszanka wybuchowa talentów wszelkiego rodzaju. Uczniowie i nauczyciele dobrze się bawili. Mimo okropnej niepogody, w powietrzu czuć było wiosnę za sprawą kolorowych dekoracji sali gimnastycznej i barwnych, wiosennych przebrań uczniów. Niestety jednak wiosna nie raczy jeszcze do nas przyjść. Jest jak yeti: wszyscy wkoło o niej mówią, ale… nikt jej nie widział.

Patrycja Rutowska