Wzorem lat ubiegłych Towarzystwo Przyjaciół Grodna i Wilna Oddział w Ełku oraz nauczyciele ełckich szkół  (Zespół Szkół Samorządowych w Ełku, I LO im. Sf. Żeromskiego oraz Gimnazjum nr 4 w Ełku) organizują sesję popularnonaukową pod hasłem Kresy nas łączą. Sesja odbędzie się 2 marca 2013 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ełku o godz. 12.00. jako integralna część XXIV Jarmarku Kaziuka (1-3 marca 2013 r.). W naszym zamyśle ma być ona kontynuacją dzieła jej twórcy – Janusza Benedykta Borowego, wieloletniego koordynatora          i organizatora tej akcji.

Działanie ma na celu wypełnienie luki edukacyjnej o tematyce kresowej lub/i uzupełnienie treści podstawy programowej realizowanej w szkołach, ponieważ naszym zdaniem jest ona niewystarczająca. Ponadto krzewienie wśród młodzieży postaw patriotycznych związanych         z historią, kulturą oraz ludźmi Kresów, którzy osiedlili się w Ełku po wojnie. Naszym celem jest również niwelowanie różnic pokoleniowych i wskazywanie na dorobek i mądrość starszych pokoleń Ełczan kresowych.

Działanie ma charakter edukacyjno-kulturalny i jest kierowane przede wszystkim do młodzieży oraz członków Towarzystwa Przyjaciół Grodna i Wilna w Ełku oraz wszystkich zainteresowanych mieszkańców Ełku i okolic.

Gościem specjalnym będzie była Prezes Związku Polaków na Białorusi Pani Andżelika Borys oraz prof. Józef Maroszek z Uniwersytetu Białostockiego. Spodziewamy się również przedstawicieli oddziału IPN z Białegostoku.

Tematyką spotkania będą Losy polskich rodzin kresowych, które po 1945 r. osiedliły się      w Ełku. Referaty przygotowane pod kierunkiem nauczycieli wygłosi młodzież z I LO im. Stefana Żeromskiego oraz Gimnazjum nr 4 w Ełku. Powojenne losy Kresowiaków z terenów zarówno       I jak i II Rzeczpospolitej będą zaprezentowane na podstawie dwu wybranych ełckich rodzin Boharewiczów i Orzechowskich. Wykłady i referaty będą uświetnione występami artystycznymi młodzieży z I LO w Ełku oraz Starszej Grupy Wokalnej Mazurskiego Zespołu Pieśni i Tańca pod kierunkiem Daniela Szejdy. W repertuarze znajdą się pieśni patriotyczne, występ uczestników szkółki cymbalistów oraz stare polskie tańce tj. polonez również w wykonaniu młodzieży.

Poniżej przedstawiamy program XXIV Jarmarku Kaziuka w Ełku.

program