WIZYTA SZKOŁY Z GRODNA W GIMNAZJUM NR 4 W EŁKU

19 lipca 2013 r. gościliśmy nauczycieli i uczniów ze Szkoły Średniej nr 36 z polskim językiem nauczania w Grodnie. Są to ludzie, którzy w przeważającej części czują się Polakami
i mają polskie korzenie. Szkoła ta kładzie szczególny nacisk na wykształcenie polskiej młodzieży w duchu patriotycznym, co nie jest łatwe w państwie białoruskim.  Nasi goście mówili, że: „utrzymanie i pielęgnowanie polskości jest ich priorytetem i obowiązkiem”.  Podczas wykonywania przez nich polskich piosenek kręciła nam się łezka w oku. Wiele możemy się od nich nauczyć…

Spotkanie odbyło się w przyjaznej, wakacyjnej atmosferze. Młodzież szybko znalazła wspólny język, tym bardziej, że nie istniała żadna tego rodzaju bariera. Uczniowie z Gimnazjum nr 4 pięknie zaprezentowali się w roli gospodarzy. Przedstawili program artystyczny, prezentację multimedialną o Ełku i zaprosili swoich rówieśników na spacer po naszym pięknym mieście. Wszyscy otrzymali od nas drobne upominki w postaci bocianków wykonanych i przekazanych nam przez Pana Sawczyńskiego (pięknie dziękujemy:)  oraz płytki z elektroniczną wersją Mini-przewodnika po Ełku. Nauczyciele z Grodna otrzymali nasze autorskie Mini-przewodniki w wersji  i papierowej i elektronicznej.

Mamy nadzieję, że młodzież polska obu państw nawiąże cenne relacje i że zadzierzgną się więzi, które pozytywnie zaprocentują w przyszłości.

Za całość uroczystości były odpowiedzialne Panie: M. Konopko i M. Laszkowska. Nad całością czuwały Panie: B. Puławska i B. Rosołowska.